Zawód: Lektor

Zawód: Lektor

Czy są ci znane takie nazwiska jak Czubówna, Knapik, Kozioł?

Tak, to nazwiska znanych lektorów z filmów, reklam czy programów edukacyjnych czy przyrodniczych. Lektor, czytacz czy narrator. To zawód polegający na czytaniu tekstu do filmu bądź w radio, a nawet w miejscach o których nie pamiętamy czyli np. w tramwajach czy autobusach komunikacji miejskiej. Głos lektora może rozśmieszać, irytować bądź nie zwracać na siebie uwagi i taki jest najchętniej zatrudniany do czytania filmu.

Wykształcenie

Część z pracujących lektorów nie ma specjalnego wykształcenia w tym kierunku, ale jest mile widziane wykształcenie filmowe lub teatralne, gdzie zdobywa się umiejętności związane z dykcją i emisją głosu.

Kandydat na to stanowisko powinien mieć ciepłą barwę głosu, wyraźnie się wypowiadać, szczególnie cenione osoby z niskim i ciepłym tonem głosu, bez wad wymowy, w tym seplenienia.

Osoby, chcące ubiegać się o pracę lektora, powinny umieścić swoją próbkę głosu w banku głosów, do którego zaglądają łowcy talentów w poszukiwaniu nowego głosu. Jeden z przykładowych banków znajdziesz się pod linkiem www.bankglosow.com.pl.

 

Kariera i zarobki

Jedne i drugie zależą od umiejętności i ilości podpisanych kontraktów. Część lektorów zakłada własne firmy lub podejmuje się pracy na etacie i dodatkowo podejmuje się dorywczych prac w studiach nagraniowych.

W Polsce lektorzy mają większe możliwości zatrudnienia niż w zachodniej części świata, bo tu filmy z nałożonym głosem (fabularne, dokumentalne) cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponad to znajdą zatrudnienie m.in. przy:

– reklamach,

– audiobookach,

– audioprzewodnikach,

 

Opracowano na podstawie artykułów:

http://restauracjaprzytrakcie.pl/2018/01/16/bank-glosow-czyli-zostac-lektorem/

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1207/jak-zostac-lektorem

O Izabela Kieda

Witaj! Nazywam się Izabela Kieda i chcę pomóc Ci znaleźć Twoją ścieżkę zawodową. Kiedy przypomnę sobie siebie sprzed kilkunastu lat, doskonale pamiętam, że nie wiedziałam, jaką drogą podążyć. Brakowało mi kogoś, kto doradziłby mi odpowiedni dla mnie kierunek kształcenia. Nikt nie okazał mi merytorycznego wsparcia podczas podejmowania tak trudnej, a jednocześnie ważnej decyzji. Bogata w te doświadczenia postanowiłam pomagać młodzieży w wybraniu szkoły, studiów oraz zawodu. Swoją pracę w charakterze doradcy zawodowego opieram na solidnych fundamentach. Ukończyłam studia I i II stopnia z doradztwa zawodowego, studium psychologii stosowanej oraz studia podyplomowe w zakresie treningu warsztatu umiejętności psychospołecznych. Dzięki temu zdobyłam odpowiednią wiedzę, którą mogę wykorzystać, by pomóc młodzieży odnaleźć właściwy kierunek zawodowy. Lubię swój zawód dlatego, że mogę na co dzień pracować z młodymi, pełnimy pasji i zaangażowania ludźmi. Cieszę się, że jestem dla nich wsparciem, którego też kiedyś potrzebowałam. Skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci odkryć Twoje mocne strony i zawodowe powołanie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis zawodów, Zawody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.