Zawód: Lektor

Zawód: Lektor

Czy są ci znane takie nazwiska jak Czubówna, Knapik, Kozioł?

Tak, to nazwiska znanych lektorów z filmów, reklam czy programów edukacyjnych czy przyrodniczych. Lektor, czytacz czy narrator. To zawód polegający na czytaniu tekstu do filmu bądź w radio, a nawet w miejscach o których nie pamiętamy czyli np. w tramwajach czy autobusach komunikacji miejskiej. Głos lektora może rozśmieszać, irytować bądź nie zwracać na siebie uwagi i taki jest najchętniej zatrudniany do czytania filmu.

Wykształcenie

Część z pracujących lektorów nie ma specjalnego wykształcenia w tym kierunku, ale jest mile widziane wykształcenie filmowe lub teatralne, gdzie zdobywa się umiejętności związane z dykcją i emisją głosu.

Kandydat na to stanowisko powinien mieć ciepłą barwę głosu, wyraźnie się wypowiadać, szczególnie cenione osoby z niskim i ciepłym tonem głosu, bez wad wymowy, w tym seplenienia.

Osoby, chcące ubiegać się o pracę lektora, powinny umieścić swoją próbkę głosu w banku głosów, do którego zaglądają łowcy talentów w poszukiwaniu nowego głosu. Jeden z przykładowych banków znajdziesz się pod linkiem www.bankglosow.com.pl.

 

Kariera i zarobki

Jedne i drugie zależą od umiejętności i ilości podpisanych kontraktów. Część lektorów zakłada własne firmy lub podejmuje się pracy na etacie i dodatkowo podejmuje się dorywczych prac w studiach nagraniowych.

W Polsce lektorzy mają większe możliwości zatrudnienia niż w zachodniej części świata, bo tu filmy z nałożonym głosem (fabularne, dokumentalne) cieszą się dużym zainteresowaniem. Ponad to znajdą zatrudnienie m.in. przy:

– reklamach,

– audiobookach,

– audioprzewodnikach,

 

Opracowano na podstawie artykułów:

http://restauracjaprzytrakcie.pl/2018/01/16/bank-glosow-czyli-zostac-lektorem/

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1207/jak-zostac-lektorem