Ach, ta pewność siebie!

Rozmawiałam ostatnio ze znajomymi o pewności siebie, o tym jak je rozumiemy. Chciałam podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami. Może ktoś z Was postanowi napisać jakie jest jego zdanie?

No właśnie czym ta pewność jest, a czym nie?

Jak powinniśmy ją rozumieć?

Jak podaje synonim.net pewność siebie to inaczej: pewność, odwaga, hardość, zdecydowanie, duma, zuchwałość, swoboda, buta, rezolutność, zarozumiałość, bezpośredniość, męstwo, przebojowość, arogancja, naturalność, śmiałość, zadufanie, oryginalność, pycha, brawura, asertywność.

Jednak najczęstszym błędem jaki zdarza nam się popełniać, jest rozumnie pewności siebie jako stałej cechy.

Czy prawdą jest, że powinniśmy być pewni w dosłownie wszystkim co robimy?

Czy piekarz jest pewnym siebie księgowym i na odwrót?

Czy utalentowany cyrkowiec jest równie utalentowanym trenerem AIKIDO?

Czy na pewno każdy z nich po wejściu w rolę kogoś innego będzie czuł się pewnym siebie w wykonywaniu nowych czynności?

Otóż nie, odbieramy sobie radość życia zarzucając sobie brak pewności siebie, popadamy w smutek i rozgoryczenie bo czujemy się gorsi od innych.

Zwróćmy uwagę na to, że niektórzy z nas są pewnymi siebie twórcami pięknych tortów, inni mistrzami w prowadzeniu auta, nasz kolega będzie pewnym siebie sprzedawcą Bitcoinów a koleżanka będzie pewną siebie malarką obrazów, czy twórcą sukien historycznych.

Pewność siebie zatem nie dotyczy każdego aspektu naszego życia, jesteśmy pewni siebie w różnych dziedzinach ale  nie we wszystkim, bo tak się nie da.

Im szybciej to zrozumiemy tym łatwiejsze i lżejsze będzie nasze życie. Z dużo mniejszym stresem, ale z większą pewnością będziemy dokonywać wyborów edukacyjno – zawodowych.

Więc mam taką propozycję, przestańmy źle o sobie myśleć, dowalać sobie, że nie mamy pewności siebie, bo to nie prawda, każdy i każda z nas ma wiele zalet, umiejętności, mocnych stron i dobrze, dzięki temu możemy się uzupełniać i rozwijać.

W czym Ty lub Twoje dziecko czujecie się pewnie? Jakie posiadacie umiejętności?

Przy których czynnościach tracicie poczucie czasu?

Warto odpowiedzieć siebie na te pytania, gdyż one ułatwią np. wybór szkoły średniej.