3. Świat zawodów

Zewnętrzne czynniki wyboru szkoły średniej, kierunku studiów.

Zapraszam na ostatnią już wskazówkę z cyklu zewnętrznych czynników wyboru dalszej drogi edukacji. 🙂

Jak podaje Wikipedia, zawód – zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego  podziału pracy, będących świadczeniami na rzecz innych osób, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i wymagających odpowiednich kwalifikacji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów.

Szczególnym rodzajem zawodu jest profesja.

Wg tego samego źródła profesja – w socjologii i antropologii: zawód, który wymaga długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia studiów wyższych, a także często stażu zawodowego.

Poniżej znajdują się linki do kilku stron internetowych, gdzie znajdziesz bazę danych na temat konkretnych zawodów. 

http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow  – pod tym adresem znajdziesz wyszukiwarkę opisów interesujących Cię zawodów. Warto tam zajrzeć, zawarte na tej stronie dane przybliżą Ci wiedzę o wymarzonym zawodzie, a to jeden z ważnych kroków mających wpływ na wybór właściwej szkoły by w przyszłości wykonywać jak najbardziej dopasowany do Ciebie zawód. 

http://www.klasyfikacje.gofin.pl/kzis/6,0.html – tu uzyskasz informację o 10 grupach zawodów i o tym jakie musisz posiadać kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności i talenty by zajmować określone stanowisko pracy. 

https://mapakarier.org/paths  – ta strona jest moją ulubioną, gdyż łatwo odnaleźć interesujący mnie zawód, pełny jego opis, instotne wymagania i umiejętności, oraz przykładową ścieżkę edukacyjną. Strona załuguje na twoją uwagę. 

Mam nadzieję, że podane linki ułatwią wam zdobycie potrzebnych informacji.

Powodzenia! 🙂