Tu gdzie mieszkam, chyba wszystkim, jest znana piosenka, której słowa mówią “wszystkie drogo prowadzą do ….”, ale nie zawsze tak jest.

Nie wszystkie drogi zaprowadzą nas tam gdzie chcemy.

Rodzicu, jeśli twoje dziecko myśli o tym, by w przyszłości, pracować w branży IT, nich zapozna się z kilkoma zawodami poniżej.

Któraś z tych ścieżek może być jego.

Programista (koder, developer, inżynier programowania) – pisze programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, Python, Java).

Administrator serwerów (OPS) – jest odpowiedzialny za utrzymanie i obsługę serwerów, czyli specjalnych “komputerów”, na których przechowywane są zasoby użytkowników Internetu.

Inżynier sieci (Network Engineer) – diagnozuje problemy sieciowe i na bieżąco je rozwiązuje.

Tester Manualno – Automatyczny – testuje aplikacje, programy czy dobrze pracują.

Kierownik Projektu (Project Manager) – specjalista, który zarządza różnymi projektami w firmie, ponad to może przeprowadzać negocjacje z klientami i jest z nimi w kontakcie.

Analityk (Software House) – jest pośrednikiem między klientem a zespołem, spisuje wymagania klienta i przekazuje wskazówki zespołowi, którego celem jest wykonanie zadania.

Rekruter IT – pozyskuje programistów do firm IT.

W tej branży znacznie bardziej ważniejsze jest doświadczenie niż teoria, dlatego tak istotne jest jego zdobywanie jak najwcześniej, poprzez praktyki, staże. Jest to znacząca inwestycja w swoją zawodową przyszłość ucznia.

Źródła:

https://interviewme.pl/blog/jak-zostac-programista

https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/informatyka-administracja/administrator-serwerow_pr-266.html

Wykład: “7 Sprawdzonych Ścieżek Kariery Zawodowej dla Twojego Dziecka w branży IT”, Krzysztof Czech