Tu gdzie mieszkam, chyba wszystkim, jest znana piosenka, której słowa mówią „wszystkie drogo prowadzą do ….”, ale nie zawsze jest tak.

Nie wszystkie drogi zaprowadzą nas tam gdzie chcemy.

Rodzicu, jeśli twoje dziecko myśli o tym, by w przyszłości, pracować w branży IT, nich zapozna się z kilkoma zawodami poniżej.

Któraś z tych ścieżek może być jego.

Programista (koder, developer, inżynier programowania) – pisze programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, Python, Java).

Administrator serwerów (OPS) – jest odpowiedzialny za utrzymanie i obsługę serwerów, czyli specjalnych „komputerów”, na których przechowywane są zasoby użytkowników Internetu.

Inżynier sieci (Network Engineer) – diagnozuje problemy sieciowe i na bieżąco je rozwiązuje.

Tester Manualno – Automatyczny – testuje aplikacje, programy czy dobrze pracują.

Kierownik Projektu (Project Manager) – specjalista, który zarządza różnymi projektami w firmie, ponad to może przeprowadzać negocjacje z klientami i jest z nimi w kontakcie.

Analityk (Software House) – jest pośrednikiem między klientem a zespołem, spisuje wymagania klienta i przekazuje wskazówki zespołowi, którego celem jest wykonanie zadania.

Rekruter IT – pozyskuje programistów do firm IT.

W tej branży znacznie bardziej ważniejsze jest doświadczenie niż teoria, dlatego tak istotne jest jego zdobywanie jak najwcześniej, poprzez praktyki, staże. Jest to znacząca inwestycja w swoją zawodową przyszłość ucznia.

Źródła:

https://interviewme.pl/blog/jak-zostac-programista

https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/informatyka-administracja/administrator-serwerow_pr-266.html

Wykład: „7 Sprawdzonych Ścieżek Kariery Zawodowej dla Twojego Dziecka w branży IT”, Krzysztof Czech

O Izabela Kieda

Witaj! Nazywam się Izabela Kieda i chcę pomóc Ci znaleźć Twoją ścieżkę zawodową. Kiedy przypomnę sobie siebie sprzed kilkunastu lat, doskonale pamiętam, że nie wiedziałam, jaką drogą podążyć. Brakowało mi kogoś, kto doradziłby mi odpowiedni dla mnie kierunek kształcenia. Nikt nie okazał mi merytorycznego wsparcia podczas podejmowania tak trudnej, a jednocześnie ważnej decyzji. Bogata w te doświadczenia postanowiłam pomagać młodzieży w wybraniu szkoły, studiów oraz zawodu. Swoją pracę w charakterze doradcy zawodowego opieram na solidnych fundamentach. Ukończyłam studia I i II stopnia z doradztwa zawodowego, studium psychologii stosowanej oraz studia podyplomowe w zakresie treningu warsztatu umiejętności psychospołecznych. Dzięki temu zdobyłam odpowiednią wiedzę, którą mogę wykorzystać, by pomóc młodzieży odnaleźć właściwy kierunek zawodowy. Lubię swój zawód dlatego, że mogę na co dzień pracować z młodymi, pełnimy pasji i zaangażowania ludźmi. Cieszę się, że jestem dla nich wsparciem, którego też kiedyś potrzebowałam. Skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci odkryć Twoje mocne strony i zawodowe powołanie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wiedza, Zawody. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.