Zawód: Ochroniarz

Ponieważ 22 sierpień to Święto Pracownika Ochrony, postanowiłam dziś o nim wspomnieć. Jeśli interesuje cię ten zawód i chcesz dowiedzieć się jak zostać ochroniarzem,  ile zarabia i jakie są peryspektywy, zapraszam do artykułu zaczerniętego ze strony “careego miejsce pracy”.

Zawód ochroniarz

Ochroniarz to zawód o wielu twarzach: na jednym końcu znajduje się Secret Service i ochrona władz państwowych, na drugim końcu ogromna szara strefa i starsi ludzie dorabiający do emerytury.
Czas przyjrzeć się zawodowi ochroniarza.

Ochroniarz – status społeczny.

Ochroniarz ochroniarzowi nie jest równy.

Ci najsłabiej wyszkoleni pracują najczęściej nielegalnie za 5 – 7 złotych miesięcznie.
Jednak z drugiej strony większość ochroniarzy ma wyższe wykształcenie a sytuacja w której dopuścili do bójki jest uważana za brak profesjonalizmu ochroniarza.

Dzisiaj ochroniarz to przede wszystkim dobry psycholog i mediator: musi znać otoczenie, dokładnie i szybko analizować wszystkie sytuacje i potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić.

Kto może zostać ochroniarzem?

zawód ochroniarz jak zostać ochroniarzemOdrzucając patologiczne sytuacje gdzie do pracy przyjmuje się rencistów i osoby z orzeczonymi grupami inwalidzkimi to liczą się przede wszystkim odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne:
Najważniejszą cechą jest osobowość pracownika ochrony i jego opanowanie oraz umiejętność logicznego myślenia. Nie ukrywajmy – liczy się tutaj również tężyzna fizyczna, zdolność do pracy w ciągłym stresie i podstawowa wiedza z zakresu prawa.

Z pewnością również bardzo ważna jest dyspozycyjność i gotowość do zmiany trybu swojego życia.

Jak zostać licencjonowanym ochroniarzem?

Licencje wydawane są przez komendy wojewódzkie. Obecnie istnieją dwa stopnie licencji:

 

 • Licencja I stopnia – „niższa” szczeblem. Kurs na licencję I stopnia można zacząć jeszcze przed ukończeniem 21 roku życia ale samą licencję otrzymamy w momencie osiągnięcia pułapu 21 lat.
 • Licencja II stopnia – „wyższa” stopniem. Aby zdobyć licencje należy ukończyć szkołę ochroniarską lub specjalny kurs, którego koszt wynosi około 2000 złotych.

Jak wygląda egzamin na ochroniarza?

Licencjonowani ochroniarze muszą zdać egzamin.
Egzamin taki składa się z kilku części:
• Część pisemna (test) + ustna
• Egzamin z technik samoobrony
• Egzamin z technik interwencyjnych
• Umiejętność strzelania (pistolet, broń gładko lufowa, pistolet maszynowy).

„Statystyki pokazują, że najwięcej osób oblewa teorię i strzelanie”

Koszt zostania pracownikiem ochrony:

To przede wszystkim koszt badań lekarskich : 300 – 400 złotych
+ w przypadku licencji II stopnia jest to koszt specjalistycznego kursu lub szkoły (około 2000 zł). (Dane cenowe mogą być nieaktualne).

Codzienna praca – ochroniarz:

ile zarabia ochroniarzZazwyczaj ochroniarze pracują albo w systemie zmianowym – 24 godziny pracy i 48 godzin wolnego, albo w stałym systemie: 8 – 10 godzin pracy dziennie + ewentualne weekendy.
Praca ochroniarza (oprócz grup interwencyjnych) jest monotonna i wymaga raczej rutynowych działań aniżeli jakichkolwiek aktywności.
Zmianowy tryb pracy (24/48 godzin) wynika z niskich stawek godzinowych – celem takiego systemu zmianowego jest podwyższenie ilości godzin (i pensji) pracowników.

To prawdziwa elita zawodu. Większość z nich szkoli się za granicą. W większości tacy personalni ochroniarze to eks-komandosi, którzy skończyli pracę w swoim zawodzie.
„Konwojówka”:

Bardzo stresujący, ale jednocześnie pełen wyzwań typ ochrony. Daje dużo możliwości zarobienia realnych pieniędzy.
Niestety dostać się do tego trybu pracy jest bardzo ciężko – zazwyczaj przyjmowani są do tej pracy ochroniarze z minimum 5 – 7 letnim doświadczeniem.

Inne:

Warto pomyśleć o zrobieniu kursu BMS – pozwoli nam on ochraniać obiekty produkcyjne.
Co ważne: pracownicy grup interwencyjnych i konwojenci raz na kwartał (lub raz na pół roku) przechodzą specjalistyczne testy sprawnościowe. „Zwykli” ochroniarze zazwyczaj nie muszą ich zdawać.

Zarobki ochroniarzy:

Najniższe : oferowane są ochroniarzom siedzącym w budkach i pilnującym bardzo bezpiecznych miejsc (na przykład nowe, zamknięte osiedla) – osoby takie zarabiają zazwyczaj około 5 – 10 złotych za godzinę pracy.

Na drugim biegunie znajduje się osoby pracujące w charakterze ochrony VIPów – zarobki mogą wtedy sięgać 50 – 100 złotych a czasami nawet 100 Euro za godzinę pracy.

jak zostać ochroniarzemJeżeli chodzi o dodatkowe benefity z pracy to jest ich zazwyczaj bardzo mało lub wręcz wcale.
Zazwyczaj tak zwany socjal sprowadza się do darmowych karnetów na siłownię i karnetów wstępu na basen.

Podsumowując zarobki ochroniarzy:

Zazwyczaj stawka godzinowa to około 10 -13 złotych. Należy jednak pamiętać, że praca większości ochroniarzy jest mocno zdywersyfikowana: oprócz ochrony obiektów ochroniarze uczestniczą również w grupach interwencyjnych, przygotowują plany ochrony, rozpisują grafiki – co stanowi dodatkowe i atrakcyjne źródło dochodu.
W przypadku naprawdę dobrych, profesjonalnych i wyszkolonych ochroniarzy zarobki nie powinny być niższe aniżeli 50 złotych za godzinę pracy.
Jednak należy pamiętać, że jest to kwota brutto. Odejmując od tego wszystkie składki, ubezpieczenie, etc. To nagle okazuje się, że stawka godzinowa wynosi realnie około 30 złotych.

Plusy i minusy zawodu ochroniarz

Plusy:

 • Możliwość uzyskania dodatkowego przychodu (dodatkowe godziny pracy, rozrysowywanie planów obiektów)
 • To wciąż zawód, który oferuje wiele możliwości rozwoju
 • Pracy dla ochroniarzy jest naprawdę dużo – to liczy się bardzo w dzisiejszych trudnych czasach

 

Minusy:

 • Wiele zawodowych sytuacji przenosi się na grunt rodzinny. Ochroniarze są również często ochroniarzami w domu – nie tolerują odmowy, nie znoszą sprzeciwu i surowo wydają polecenia.
 • Ochroniarze są bardzo nieufni w poznawaniu nowych osób.

Niebezpieczne sytuacje:

 • Dużym problem jest awanturująca się młodzież demolująca sprzęty. Niestety prym wiedzie płeć piękna.
 • Najgorsze sytuacje związane są zazwyczaj z osobami, które awanturują się pod wypływem alkoholu lub narkotyków i dodatkowo posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia (najczęściej nóż)
 • Sytuacja pracowników ochrony zależy od tego czy posiadają licencję czy nie (w przypadku braku licencji są tylko „porządkowymi”).
 • Przeszukania w markecie: to jedna z najbardziej upokarzających i stresujących sytuacji sytuacji. Przede wszystkim zatrzymania i przeszukania mogą dokonać tylko licencjonowani ochroniarze. Przeszukanie może nastąpić w wyizolowanym pomieszczeniu .

Ciekawostki zawodu ochroniarz.

 • Odwieczne pytanie brzmi: czy ochroniarze mogą przeszukać osoby podejrzane o kradzież w supermarkecie? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto odwołać się do wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie: Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, iż uzasadnione może być przeszukanie klienta sklepu, jeśli istnieje podejrzenie, że jest on złodziejem i wychodzi z ukradzionym towarem. Sędzina Anna Owczarek wykoncypowała, iż działanie ochrony w supermarkecie było legalne – Sprawa ma sygnaturę I ACa 920/07
 • broń: Ochroniarze grup interwencyjnych zazwyczaj posiadają broń – z broni znajdującej się na wyposażeniu grup interwencyjnych znajdują się zazwyczaj Glocki i Mossbergi.
 • Ochroniarze licencjowani, którzy posiadają broń korzystają przynajmniej raz na kwartał ze strzelnicy, gdzie trenują swoje umiejętności.
 • Ochroniarze zazwyczaj dobrze żyją z policją i policjantami.
 • Szeregowi pracownicy ochrony z licencją mają pozwolenie na tak zwaną broń obiektową.

Ciekawe sytuacje pracowników ochroniarzy:

 

Konwój ochrony:
Jeden niesie kasę drugi ubezpiecza. Ten pierwszy z kasą widząc drzwi obrotowe przypiesza, aby zdążyć. Drugi już nie. Przez kilkanaście sekund ogradza ich od siebie tafla szkła. Obok oczywiście były normalne drzwi.

Typowa sytuacja ochroniarzy z tak zwanej budki:

– dlaczego podniosłeś szlaban?
– bo to prezes jechał.
– jaki prezes?
– no tej firmy XX co z nami współpracuje?
– skąd wiesz?
– no bo tak powiedział.