Temperament i charakter.

Temperament to zespół dziedziczonych cech osobowości, zdeterminowanych genetycznie i ujawniających się już w pierwszym roku życia człowieka. Tak rozumiany temperament stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju osobowości (Buss i Plomin).
(https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperament)

Najbardziej znaną typologią, są typy temperamentu wg. Hipokratesa-Galena:

choleryk – urodzony szef, energiczny, porywczy, niecierpliwy, lubi podporządkowywać sobie ludzi, niewyrozumiały,

sangwinik – dusza towarzystwa, wesoły, radosny, gadatliwy, towarzyski, łatwo przekonuje do siebie ludzi,

melancholik – wrażliwiec, mówi z głębi serca, dokładny, perfekcjonista,

flegmatyk – przede wszystkim spokojny, powolny, zorganizowany i dokładny, lubi odkładać sprawy na później, unika konfliktów,

Nie ma „złych” i „dobrych” typów temperamentów. Im większą świadomością i inteligencją emocjonalną się wykazujemy, będąc określonym typem temperamentu, tym łatwiej idzie nam komunikacja z otoczeniem.

Każdy z nas ma od 2 do 3 typów temperamentu w sobie.
Jeśli jesteś ciekawy/ciekawa jaki typ Ty reprezentujesz, wpisz w wyszukiwarkę  „temperament – test” a wyświetli Ci się kilka propozycji testu.

Natomiast charakter to zespół względnie stałych cech, odzwierciedlających stosunek do siebie, drugiego człowieka, obowiązków, pracy, świata itp. Mówi się, że charakter się nie zmienia ale pewne cechy mogą ulec zmianie pod wpływem doświadczeń, środowiska, społeczeństwa itp. Cechy charakteru określają, czy jesteśmy mili, uprzejmi, cierpliwi wobec innych bądź wręcz odwrotnie. W sferze edukacyjnej lub pracy ukazują podejście do obowiązków czyli np. odpowiedzialność, sumienność, systematyczność lub ich brak. Zatem każdy powinien wykonywać te czynności, które będą motywować do działania a nie zniechęcać.

Mam nadzieję, że materiał Ci się przyda i zachęci do zastanowienia się nad twoimi cechami.

Jeśli chcesz zebrać informacje o sobie z moją pomocą, zachęcam do wysłania do mnie wiadomości.