Rodzaje talentów

Talent to jeden z drogowskazów w wyborze właściwej drogi edukacji. Czy wiesz jakimi talentami/zdolnościami dysponujesz?

Jest ich kilka, oto one:

1. Talent lingwistyczny – jego posiadacze potrafią posługiwać się słowem pisanym i mówionym, potrafią przemawiać, mają dobrą pamięć i zdolność do języków obcych, lubią czytać i pisać. Osoby posiadające ten talent mają zdolności pisarskie, dziennikarskie, poetyckie.

Oto J.R.R Tolkien, jest przedstawicielem właśnie tego talentu.

Źródło:https://www.tolkiensociety.org/author/biography/

2. Talent matematyczno- logiczny nazywany też matematyczno – informatycznym

Osoby posiadające ten talent z łatwością przyswajają i operują kodami, symbolami, wzorami. Doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów logicznych, zadań matematycznych i informatycznych, lubią eksperymenty, świat cyfr i liczb oraz wykazują umiejętność analizowania, szeregowania, kwalifikowania i wyciągania wniosków. Z łatwością radzą sobie z obsługą maszyn, urządzeń i komputerów.
Zatem ta kategoria obejmuje talent matematyczny, ekonomiczny, informatyczny, naukowy.

Jego przedstawicielem jest m.in. Leonardo da Vinci.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci#/media/File:Leonardo_self.jpg

3. Talent przestrzenno – wizualny

Osoby przejawiające uzdolnienia plastyczne, mają bogatą wyobraźnię, w tym trójwymiarową i przestrzenną, umieją czytać mapy, lubią wymyślać i konstruować rzeczy – z pewnością są właścicielami tego talentu. Ponad to osoby te uczą się poprzez diagramy, wykresy, schematy czyli przy pomocy wizualnych pomocy i jaskrawych kolorów.
Krótko mówiąc są to uzdolnienia plastyczne, tj. malarstwo, rzeźbiarstwo, architektura.

Osoba reprezentująca to uzdolnienie to Pablo Picasso.

http://www.theartstory.org/artist-picasso-pablo.htm

 

4. Talent muzyczny (słuchowo – muzyczny)

Gdy osoba posiada inteligencję muzyczną wówczas da się u niej zauważyć poczucie rytmu, słuch i pamięć muzyczną (czyli umie zagrać muzykę lub rytm „ze słuchu”), poczucie głośności. Lubi śpiewać, potrafi zapisywać muzykę za pomocą nut, jest wrażliwa na dźwięki.

Jestem pewna, że wiesz kto, ze znanych ludzi, jest reprezentantem tego uzdolnienia. Oczywiście np. Fryderyk Chopin! 

http://www.gim44.edu.pl/prace_uczniow/alicja/zyciorys.htm

 

5. Talent biologiczny (środowiskowo – ekologiczny) – jeśli lubisz naturę, rozumiesz ją i chcesz żyć zgodnie z jej zasadami, gdy lubisz zajmować się rolnictwem, ogrodnictwem i zwierzętami to oznacza to, że jesteś przedstawicielem tego talentu, tak jak Karol Darwin.

http://www.evolutionrevolution.eu/pl/karol-darwin/

6. Talent kinestetyczny – jeśli jesteś osobą ruchliwą, lubisz się przemieszczać, masz dobrą koordynację ruchową i zmysł równowagi, dbasz o swoją sylwetkę i rozwój fizyczny, gdy lubisz wycieczki, zajęcia w terenie i czynności manualne oraz sport to zapewne posiadasz tę kompetencję. Przedstawiciel: Michael Jordan

 

 

7. Talent przywódczy – jego posiadacz z łatwością motywuje, kieruje ludźmi, ma z nimi dobry kontakt, wydobywa z nich pozytywne cechy i zasoby. Uzdolnienie to przydaje się najczęściej w pracy menedżera, wojskowego czy różnego rodzaju lidera.

Przykład: Jacy przywódcy w tym momencie przychodzą Ci do głowy? Mnie np. Theodore Roosevelt.

https://www.biography.com/…/theodore-roosevelt-the-talented…

8. Talent zapachowo – smakowy

Reprezentowany przez kucharzy, szefów kuchni, którzy umieją rozpoznać zapachy i smaki, oraz je umiejętnie dobierać.  Ujawniane sa tu talenty związane z gastronomią, ale też z perfumami.

Doskonałym przykładem tego talentu jest m.in.  Magdalena Gesler czy Gordon Ramsay.

Źródło: https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/2899297/gordon-ramsay-cuts-his-twitter-followers-to-pieces-and-delivers-slices-of-home-truth-over-their-home-cooked-dishes/

9. Talent oratorski

Inaczej talent przemawiania, umiejętność inspirowania, przekonywania, wspierania, poruszania tłumu z mównicy, układania przemówień.

Przykład np. Martin Luter King, Barack Obama.

Źródło: http://www.ourtimepress.com/martin-luther-king-day/

 

10. Talent interpersonalny (relacyno – empatyczny)

Umiejętność „wchodzenia w czyjeś buty”, rozumienia drugiej osoby, jej postępowania i uczuć. Osoba posiadajaca ten talent lubi rozmawiać z ludźmi, pomagać im, odznacza się wysoką inteligencją interpersinalną, umie odczytywać mowę ciała.

Wyróżnia się tu talentyprzywódcze, nauczycielskie, adwokackie, sprzedażowe.

Przykład: Mahatma Ghandi, Jan Paweł II

Źródło: http://bert1801.blogspot.com/2014/04/jan-pawe-ii-niewygodne-fakty.html

 

Czy znalazłeś/aś talent, który posiadasz? Założę się, że nawet nie jeden! 🙂 Tak, wiem, trzeba je rzowijać, nie zwlekaj, wiele możesz zyskać! 🙂

Myślę, że jeszcze wrócimy do tematu talentów.